SKU: ELPWD27AA
Memorial Day Sale
  • Width: 27.00"
  • Height: 15.00"
  • Depth: 26.43"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
  • Weight: 45.00 lbs
Electrolux |Authorized Dealer
In Stock|Only 10 left
Sign in / Sign up to earn 299 points (
color: Green
Electrolux ELPWD27ADElectrolux ELPWD27AG
Electrolux ELPWD27AA
Electrolux EPWD257UTTElectrolux ELPWD27MWElectrolux EPWD257UIW
Estimates for:
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Raises your washer or dryer 15 inches, reducing strain and making loading and unloading easier
Specifications
Height
15"
Width
27"
Depth
26 7/16"
Product Weight
45 lbs
Prop 65 Label
No
Warranty - Labor
1 Year
Warranty - Parts
1 Year
Product Line
Pedestal
Factory
Juarez
Color
Alpine
GTIN
EAN
UPC
Elevated Convenience
Spacious Storage Drawer
Smooth Luxury-Glide(TM) Operation
Uses Recycled Materials
Fits 27" Washers and Dryers