SKU: EHVS85D2AD
On Sale
  • Weight: 20.00 lbs
  • Height: 43.00"
  • Width: 8.50"
  • Depth: 11.00"
Electrolux |Authorized Dealer
Pre-Order
Sign in / Sign up to earn 629 points (
color: Blue
Electrolux EHVS85D2AD
Electrolux EHVS85D2AG
Specifications
2-Layer Foam Filter Included
Yes
Cyclonic System
Yes
E10 Filter Included
No
E12 Filter Included
No
Filter System
Washable Progressive Filter
Filtration Efficiency .3 - 2.5 um
99 %
Mesh Cone
Metal Cone
Multi-Layer Pre-Filter Included
Auto Power Level
Auto Surface Sensor
High Power Level
Low Power Level
Max Run Time
80 Minutes
Max Run Time Disclaimer
Handheld unit, minimum power mode
Mid Power Level
Motor Type
Brushless
Number of Power Modes
3
Run Time on High
25 Minutes
Soft Start
BrushRoll Clean Technology
Dust Bin Capacity
0.3 L
Finish
Molded Plastic
LED Nozzle Lights
LED Smart Display
Motorized Cleaning Nozzle
Wet & Dry
Self Standing Function
Sound Level
87 dBA
Product Weight
20 lbs
Prop 65 Label
Warranty
2 Years Limited
AB-1200
Information available at electrolux.com/en/ab1200
2-in-1 Crevice Tool with Small Dusting Brush
3 in 1 Accessory
Additional Battery
Angled Joint
Bed Nozzle
Charging stand with Additional Battery Charging
Crevice Tool
Delicate Dusting Brush
Dusting Brush
Extractable Stretch Hose
Fabric Nozzle
Long Crevice Tool
Multi-Surface Bristle Nozzle
Onboard Accessory Storage
Pet Nozzle
Pet Nozzle Rating Label
PowerPro Bristle Nozzle
PowerPro Hard Floor Nozzle
PowerPro Roller
Small Dusting Brush
Telescoping Reach Tool
Height
43"
Width
8 1/2"
Depth
11"
Auto-Off Charging
Battery Type
Li-Ion
Charging Indication
Low Battery Warning
Recharge Time
4.5 Hours
Voltage Rating
21.6 V