SKU: DTT48T963GM
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 47.88"
  • Height: 8.00"
  • Depth: 27.88"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 6
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Type: Rangetop
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 12,798 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 47-7/8" (/P) (P) Height : 8" (/P) (P) Depth : 27-7/8" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 15A (/P)
ACCESSORIES
(P) Burner Caps, Black (/P) (P) Burner Caps, Brass (/P) (P) Wok Ring (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DTT48T963GS/DA : 48" Rangetop, Silver Stainless, Natural Gas/Liquid Propane (/P) (P) DTT48T963GM/DA : 48" Rangetop, Graphite Stainless, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
SIMMERSEAR(TM) BURNERS
BUILT-IN GRIDDLE
ILLUMINA(TM) KNOBS
AUTO-CONNECTED HOOD
LUXURIOUS FINISHES
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates