SKU: DTG36M955FS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Fuel Type: Gas
  • Style: Sealed Burner
  • Width: 36.00"
  • Height: 6.00"
  • Depth: 21.00"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 5
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Type: Drop-In
Dacor |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 5,398 points (
  • POWERFUL DOUBLE RING BURNER
  • AUTO CONNECTED HOOD
  • GENTLE SIMMER
  • DUAL-VALVE SIMMERSEAR BURNERS
  • ILLUMINA KNOBS
Learn More
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
Features
POWERFUL DOUBLE RING BURNER
AUTO CONNECTED HOOD
GENTLE SIMMER
Cooking elements are capable of maintaining low gentle simmer with 800 BTU of power
DUAL-VALVE SIMMERSEAR BURNERS
ILLUMINA KNOBS
FLUSH INSTALL
FLUSH INSTALL
Designed to be installed flush for a clean look
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 36" (/P) (P) Height : 6" (/P) (P) Depth : 21" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 15A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DTG36M955FS/DA : 36" Gas Cooktop, Silver Stainless Steel, Natural Gas (/P) (P) DTG36M955FM/DA : 36" Gas Cooktop, Graphite Stainless Steel, Natural Gas (/P)
Current Rebates