SKU: DRF36C500SR
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
Offer Expires: 2/3/2026 to 12/31/2026 | Must be postmarked by: 1/31/2027
Your Kitchen, Reimagined: Save over $6,000 on a 36" Dacor Package
  • Type: Freestanding
  • Style: French Door
  • Width: 35.88"
  • Height: 70.00"
  • Depth: 28.50"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: Yes
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 22.80 cu. ft.
  • Refrigerator Capacity: 13.7 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 9.1 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
Dacor |Authorized Dealer
Out of Stock|More on the way 5/14/2026
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 7,798 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Dacor's 36" Counter Depth French Door with a Reveal door provides the ultimate flexibility and freshness with standard height to seamlessly fit into your kitchen.
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 35-7/8" (/P) (P) Height : 70" (/P) (P) Depth : 28-1/2" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
TEMPERATURE RANGES
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 115 - 120V, 60 HZ, 10A (/P)
ACCESSORIES
(P) Water Filter : RAC00WFAAAA/DA (/P)
CONFIGURATIONS
REVEAL(TM) DOOR
BEVERAGE CENTER(TM)
DUAL ICEMAKER
SMART CONNECTIVITY
METAL COOLING
Current Rebates