SKU: DOP48T960DS
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
  • Fuel Type: Dual Fuel
  • Width: 47.88"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 28.75"
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 6.4 cu. ft.
  • Style: Double Oven
  • Series: Transitional Series
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
OVERALL DIMENSIONS
(P) Width : 47-7/8" (/P) (P) Height : 36" (/P) (P) Depth : 28-3/4" (/P) (P)Please refer to the Installation Instructions for more detailed dimensions.(/P)
BURNER CONFIGURATION
INTERIOR CAPACITY
(P) Large Oven : 6.4 ft. (/P) (P) Small Oven : 2.4 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V, 60Hz, 50A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP48T960DS/DA : 48" Dual-Fuel Steam Range, Silver Stainless, Natural Gas/Liquid Propane (/P)
AIR SOUS VIDE
AIR FRY TRAY
LARGE CAPACITY
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
SIMMERSEAR(TM) BURNERS
AUTO CONNECTED HOOD
ILLUMINA(TM) KNOBS
SMARTTHINGS COOKING WITH VOICE CONTROL
Current Rebates