SKU: DOP48C86DLS
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
  • Fuel Type: Dual Fuel
  • Width: 47.88"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 27.50"
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 4.8 cu. ft.
  • Style: Double Oven
  • Series: Contemporary Series
Dacor Contemporary Series |Authorized Dealer
INTERIOR CAPACITY
(P) Right Oven : 4.8 ft. (/P) (P) Left Oven : 1.8 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V, 60Hz, 50A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP48C86DLS/DA : 48" Range, Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane (/P) (P) DOP48C86DLM/DA : 48" Range, Graphite Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane (/P)
WI-FI-ENABLED 7 INCH LCD CONTROL PANEL
REALSTEAM OVEN
CHEF MODE
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
SIMMERSEAR BURNERS
ILLUMINA KNOBS
LUXURIOUS FINISHES
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates