SKU: DOP48C86DLM
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Type: Freestanding
  • Fuel Type: Dual Fuel
  • Width: 47.88"
  • Height: 36.00"
  • Depth: 27.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 6
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 4.8 cu. ft.
  • Style: Double Oven
  • Series: Contemporary Series
Dacor Contemporary Series |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 32,998 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
BURNER CONFIGURATION
INTERIOR CAPACITY
(P) Right Oven : 4.8 ft. (/P) (P) Left Oven : 1.8 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V, 60Hz, 50A (/P)
ACCESSORIES
(P) ARG48 - Griddle (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOP48C86DLS/DA : 48" Range, Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane (/P) (P) DOP48C86DLM/DA : 48" Range, Graphite Stainless Steel, Natural Gas & Liquid Propane (/P)
WI-FI-ENABLED 7 INCH LCD CONTROL PANEL
REALSTEAM OVEN
CHEF MODE
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
SIMMERSEAR BURNERS
ILLUMINA KNOBS
LUXURIOUS FINISHES
SMARTTHINGS INTEGRATION
Current Rebates