SKU: DOC30T977DS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Type: Oven And Microwave Combo
  • Fuel Type: Electric
  • Style: Double
  • Width: 29.75"
  • Height: 43.00"
  • Depth: 24.31"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: Yes
  • ADA Compliant: No
  • Self-Clean: Yes
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: Yes
  • Proof Mode: Yes
  • Series: Transitional Series
  • Door Opening Direction: Drop Down
Dacor Transitional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 1 left
⚡️ 2X reward points available
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
INTERIOR CAPACITY
(P) Upper (Speed Oven) : 1.9 ft. (/P) (P) Lower (Steam Oven) : 5.1 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 240V / 208V, 60Hz, 40A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DOC30T977DS/DA : 30" Combi Wall Oven, Silver Stainless Steel (/P)
STEAM ASSIST OVEN
CONVECTION SPEED OVEN VERSATILITY
CHEF MODE
DUAL FOUR-PART PURE CONVECTION
POWERFUL BROILING
TRUE FLUSH INTEGRATION
SMARTTHINGS INTEGRATION
WI-FI-ENABLED 7" LCD CONTROL PANEL
Current Rebates