SKU: DMO30U970SS
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Dacor: 5-10-20 Savings, Get up to 20% Back
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 3/31/2027
  • Type: Over The Range
  • Width: 29.88"
  • Height: 10.00"
  • Depth: 19.13"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • ADA Compliant: No
  • Cooking Power: 1100 Watts
  • Microwave Capacity: 1.1 cu. ft.
  • CFM: 550.0
Dacor |Authorized Dealer
In Stock
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 1,898 points (
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
OVERALL DIMENSIONS
INTERIOR CAPACITY
(P) 1.1 ft. (/P)
REQUIREMENTS
(P) Electrical: 120V, 60Hz, 15A (/P)
CONFIGURATIONS
(P) DMO30U970SS/DA : 30" Slim OTR Microwave, Silver Stainless (/P)
SENSOR TECHNOLOGY
OVER-THE-RANGE
4-SPEED VENTILATION SYSTEM
BAR LED
BAFFLE FILTER
Glass Touch Control with SmartThings
Current Rebates