SKU: CSB48YP2NS1
Memorial Day Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 9/30/2026
  • Type: Built-In
  • Style: Side-by-Side
  • Width: 48.00"
  • Height: 84.00"
  • Depth: 28.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 28.70 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 11.44 cu. ft.
  • Weight: 738.00 lbs
  • Defrost: Automatic Defrost
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 17.23 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
Cafe |Authorized Dealer
In Stock|Only 5 left
Sign in / Sign up to earn 10,556 points (
color: Stainless Steel
Cafe CSB48YP2NS1
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
A refrigerator that speaks to your style
No need to wait as you fill your glass
Put your food in the spotlight
A trio of temperature settings
Stay in the know at all times
Handle any mess without stress
Must-use compartments for flawless organization
Distinct temperatures for distinct dishes
Customize your freezer space in an instant
Fresh ice awaits
Load and unload your freezer effortlessly
Create a look that matches your personal style
Safe, pure water for your family and guests
A quick flip is all it takes
Enhanced Shabbos Mode
Specifications
Fresh Food Capacity
17.23 cu ft
Total Capacity (cubic feet)
28.7 cu ft
Freezer Capacity
11.44 cu ft
Dispenser Color
Stainless Steel
Wrapped Stainless Steel Door and Grill
Yes
Master Light Control Switch
Yes
Case Color
Gray
Door Style
Flat Door with Hidden Hinges
Exterior Design
Stainless Steel Wrapped
Door Stops
90, 115 and 130 Degree
Handle Color
Brushed Stainless
Easy Access Hinged Grille
Installation
Industry Standard Flush Installation
Door Swing
Side-by-Side
Coil-Free Back
Color Appearance
Stainless Steel
Handle
CAF(EBACK)(TM)
Hidden Door Hinge(s)
Energy Consumption (kWh/year)
838
Volts/Hertz/Amps
115V; 60Hz; 20A
Electrical Requirements
115V