SKU: CSB42WP2NS1
Memorial Day Sale
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 6/30/2026 | Must be postmarked by: 9/30/2026
  • Type: Built-In
  • Style: Side-by-Side
  • Width: 42.00"
  • Height: 84.00"
  • Depth: 28.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: Yes
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Total Capacity: 25.20 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 9.4 cu. ft.
  • Weight: 688.00 lbs
  • Defrost: Automatic Defrost
  • Icemaker: Yes
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Refrigerator Capacity: 15.8 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
Cafe |Authorized Dealer
In Stock|Only 5 left
Sign in / Sign up to earn 9,026 points (
color: Stainless Steel
Cafe CSB42WP2NS1
Estimates for:
Protect Your Item
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Put your food in the spotlight
Stay in the know at all times
Handle any mess without stress
Safe, pure water for your family and guests
Distinct temperatures for distinct dishes
Must-use compartments for flawless organization
Create a look that matches your personal style
Specifications
Fresh Food Capacity
15.78 cu ft
Total Capacity (cubic feet)
25.1 cu ft
Freezer Capacity
9.33 cu ft
Wrapped Stainless Steel Door and Grill
Yes
Master Light Control Switch
Yes
Case Color
Gray
Door Style
Flat Door with Hidden Hinges
Exterior Design
Stainless Steel Wrapped
Door Stops
90 Degree and 110 Degree
Handle Color
Brushed Stainless
Easy Access Hinged Grille
Installation
Built-in Installation
Door Swing
Side-by-Side
Coil-Free Back
Color Appearance
Stainless Steel
Handle
CAF(EBACK)(TM)
Hidden Door Hinge(s)
Energy Consumption (kWh/year)
769
Volts/Hertz/Amps
115V; 60Hz; 20A
Electrical Requirements
115V