SKU: REF24BMBPNB
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Type: Built-In
  • Style: Bottom Freezer
  • Width: 21.25"
  • Height: 69.62"
  • Depth: 21.62"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Refrigerator Capacity: 6.2 cu. ft.
  • Freezer Capacity: 2.4 cu. ft.
  • Icemaker: No
  • Dispenser: No
  • Counter Depth: No
  • Total Capacity: 8.60 cu. ft.
  • Number of Shelves: 4
Bertazzoni |Authorized Dealer
In Stock|Only 4 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 3,818 points (
color: Custom Panel Ready
Bertazzoni REF24BMBPNB
Estimates for:
Protect Your Item
PRODUCT DESCRIPTION
The Bertazzoni 24 inch built-in bottom mount refrigerator offers 6.2 cubic feet of refrigerator volume and 2.4 cubic feet of freezer volume.
To mount a Bertazzoni handle kit on a custom kitchen cabinet panel, use brass threaded inserts .
Handle kits are sold separately.
All Bertazzoni appliances are covered by a 2-year warranty.
Specifications
Size
24 in
Cooling system
frost free
User interface
LED touch control interface
Display functions
Super Cool, Super Freeze, Vacation Mode, Eco Mode
Lighting
LED illumination
Door ajar alarm
yes
Door finishing
panel ready
Cabinet finishing
white
Refrigerator net capacity
6.2 cu.ft
Refrigerator shelves
3 height-adjustable + 1 stationary
Refrigerator drawers
1 + 1 Fresco drawer with separate temperature and humidity control
Door storage
3 bins
Freezer net capacity
2.4 cu.ft
Freezer drawers
3
Sound rating
41 dbA
Certification
CEC, ETL
Electrical supply
115 V - 60 Hz - 0.8 A
Power rating
85 W
Power connection
NEMA 5-15P with 41'' power cord
Energy consumption
372 kwh/yr
Size
24 in