SKU: PROF24FSEXV
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Fuel Type: Electric
  • Style: Single
  • Width: 22.50"
  • Height: 23.37"
  • Depth: 23.50"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Self-Clean: No
  • Convection: Yes
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: Yes
  • Series: Professional Series
  • Door Opening Direction: Drop Down
Bertazzoni Professional Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 3 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 2,758 points (
color: Stainless Steel
Bertazzoni PROF24FSEXV
Specifications
Size
24 in
Oven configuration
single
Oven fuel
electric
Oven broiler type
electric
Cooking modes
Gross volume oven
2.70 ft
Oven convection system
single
Oven controls
knobs / touch LED display
Inner oven door
triple glass
Removable inner glass
yes
Cavity finishing
black enamel
Oven handle
metal
Cooling fan
yes
Oven levels
5
Timer
touch digital programmer
Door hinges
soft-motion
Wire-shelves
1 flat / 1 shaped
Tray
1 baking tray with roasting trivet
Oven lights
Oven volume
2.70 ft
Electrical supply
120/240 V 60 Hz - 2800 W / 208/240 V 60 Hz - 2100 W / 16 Amp dedicated circuit
Power rating
Bake: 2050 W / Broiler: 2400 W / Convection: 1800 W
Power connection
metal conduit 59'' power cord
Certification
UL
Size
24 in