SKU: DW24T3IXT
Memorial Day Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/6/2026 | Must be postmarked by: 9/07/2026
  • Width: 23.56"
  • Height: 33.87"
  • Depth: 22.50"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: No
  • Stainless Steel Tub: Yes
  • Fully Integrated Controls: Yes
  • Tall Tub: Yes
  • Decibel Level: 39.0 db
  • Cycles Count: 8
  • Style: Fully Integrated
Bertazzoni |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 3,458 points (
color: Stainless Steel
Bertazzoni DW24T3IXT
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PACKAGES
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Size
24 in
Tub height
tall tub height
Place setting
16
Sound insulation
39 dbA
Controls
concealed multi-button
Interior finish
stainless steel
User interface
LED display
Spray arms
3 + DirectWash zone
Number of racks
3
Cutlery basket
sliding
Wash cycles
8 - auto, crystal and china, normal plus, pots and pans, quick, regular, rinse & hold, soak & wash
Wash Options
7 - accel, extra dry, delay start, half load modes, sanitize, scrub, stealth
Delayed start
yes
Lighting
1 LED light for tub illumination + floor projection status light
Drying system
PowerDry Plus
Overflow protection device
yes
Filter system
triple stage metal filter
Water softener
Certification
CEC, NSF, UL
Electrical supply
120 V - 60 Hz - 12 A
Power rating
1400 W
Energy consumption
234 kWh
Size
24 in