SKU: DW24S3IPV
On Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
1.
Offer Expires: 1/1/2026 to 7/6/2026 | Must be postmarked by: 9/07/2026
  • Width: 23.56"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 21.63"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Stainless Steel Tub: Yes
  • Fully Integrated Controls: Yes
  • Tall Tub: No
  • Decibel Level: 42.0 db
  • Cycles Count: 6
  • Style: Fully Integrated/Panel Ready
Bertazzoni |Authorized Dealer
Pre-Order
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 2,298 points (
color: Panel Ready
Bertazzoni DW24S3IPV
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Size
24 in
Tub height
standard tub height
Place setting
15
Sound insulation
42 dbA
Controls
concealed multi-button
Interior finish
stainless steel
User interface
LED display
Spray arms
3
Number of racks
3
Cutlery basket
sliding
Wash cycles
6 - auto, crystal and china, pots and pans, quick, regular, rinse & hold
Wash Options
7 - accel, extra dry, delay start, half load modes, sanitize, scrub, stealth
Delayed start
yes
Lighting
floor projection status light
Drying system
PowerDry Plus
Overflow protection device
yes
Filter system
triple stage metal filter
Certification
ADA Compliant, CEC, NSF, UL
Electrical supply
120 V - 60 Hz - 12 A
Power rating
1400 W
Energy consumption
234 kWh
Size
24 in