SKU: DW18S2IPV
On Sale
2x Points
Free 2Y Warranty
Low-cost Install
  • Width: 17.63"
  • Height: 32.25"
  • Depth: 21.63"
  • Energy Star Rated: yes
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Stainless Steel Tub: Yes
  • Fully Integrated Controls: No
  • Tall Tub: No
  • Decibel Level: 51.0 db
  • Cycles Count: 6
  • Style: Fully Integrated/Panel Ready
Bertazzoni |Authorized Dealer
In Stock|Only 2 left
⚡️ 2X reward points available
Sign in / Sign up to earn 2,198 points (
color: Panel Ready
Bertazzoni DW18S2IPV
Estimates for:
Protect Your Item
GET READY FOR INSTALLATION
PRODUCT DESCRIPTION
Specifications
Size
18 in
Tub height
standard tub height
Place setting
8
Sound insulation
51 dbA
Controls
concealed loop button control
Interior finish
stainless steel
User interface
LED display
Spray arms
2
Number of racks
2
Cutlery basket
removable
Wash cycles
6 - auto, crystal and china, pots and pans, quick, regular, rinse & hold
Wash Options
5 - extra dry, delay start, half load mode, sanitize, scrub
Delayed start
yes
Drying system
ActiveDry
Overflow protection device
yes
Filter system
triple stage metal filter
Certification
ADA Compliant, CEC, NSF, UL
Electrical supply
120 V - 60 Hz - 12 A
Power rating
1400 W
Energy consumption
239 kWh
Size
18 in