SKU: DGR20P3S
  • Type: Freestanding
  • Fuel Type: Gas
  • Width: 19.50"
  • Height: 37.50"
  • Depth: 25.25"
  • Energy Star Rated: no
  • Wi-Fi Connected: No
  • Sabbath Mode: No
  • ADA Compliant: Yes
  • Downdraft Ventilation: No
  • Burner Type: Sealed
  • Self-Clean: No
  • Convection: No
  • Hidden Bake Element: No
  • Proof Mode: No
  • Number of Burners: 4
  • Ignition Type: ELECTRONIC
  • Hood Recommended: Yes
  • Oven Capacity: 2.1 cu. ft.
  • Series: ELITE Series
Avanti ELITE Series |Authorized Dealer
In Stock|Only 11 left
Sign in / Sign up to earn 1,329 points (
color: Stainless Steel
Avanti DGR20P3S
Specifications
Unit Dimensions (in)
25.25" x 19.50" x 37.50"
Unit Weight (lb)
108
Carton Dimensions (in)
40.00 H x 22.00 W x 26.00 D
Shipping Weight (lb)
120
Power
15A/120V/1800W
Installation Type
Built-In
Carton Dimensions
26.00" x 22.00" x 40.00"
GTIN
EAN
UPC
2.1 cu. ft. capacity
20 inch freestanding gas range